• celalcanh.h.oglu@gmail.com

Category ArchiveUnity

google-chrome-da-unity-oyunlar-nasil-oynanir

Unity Ders-1 Arayüz Tanıtımı

486628_2b8b_2Merhaba arkadaşlar, abiler. Unity serimizin 1. bölümüne hoş geldiniz. Anlatımlarımı espirili ve sıkıcı olmayacak şekilde yapmaya çalışıcam umarım eğlenerek öğrenirsiniz. Hatalarımdan dolayı şimdiden özür dilerim.

Arkadaşlar her oyuncunun hayali kendi oyununu yapmaktır. Şimdi bu oyuncu kendi oyununu yapmaya karar verip internette araştırma yapmaya başlar. Forum siteleri, videolar, bloglar derken binlerce yorumla karşılaşır. Bunlar sizi caydırmak amaçlı yapılmış yorumlardır KANMAYINIZ!. Sizin Bill Gates’ten ne farkınız olabilirki. Gazı verdiğimize göre uzatmadan unity’e geçelim.

Unity basitçe oyun motorudur. Kodları yazar haritanızı hazırlar export edersiniz ve tadaaa oyununuz  hazır. Tıpkı kek yapmak gibi. Aşağıda Unity’nin resmi sitesinden alınmış fotoğrafı görüyorsunuz. Sol tarafta bulunan pencerenin 2 tane sekmesi mevcuttur bunlar Game ve Scene. Tanımlamak gerekirse:

Game: Oynarken görünecek kamera açısı.

Scene: Türkçe karşılığı sahnedir. Oyun içeriklerini(Araba, ağaç, ev,vb..) düzenleyebildiğimiz sekmedir.unity-3D

Sağ tarafta ise Inspector paneli bulunmaktadır. Inspector paneli ise sahneye attığımız objelerin boyutunu, rengini, animasyonu, kodları gibi şeyleri düzenlememize olanak sağlar.

Alt tarafta da oyunun ana dizininde bulunan dosyaları görüyoruz. Ve onun sağında da sahnemiz deki objeleri görüyoruz.

Arayüzü 15 dakika kurcalarsanız zaten her şeyin ne kadar basit olduğunu anlarsınız. Ama sakın hemen “Yağğğ oyun yapmak bumu bende bir şey sandım” demeyin kolay görünebilir ama herşey sizin hayal gücünüze bağlı.

Eğer denemek isterseniz bura tıklayarak resmi sitesine gidebilir tamamen ücretsiz Unity 3D programını edinebilirsiniz.

Bu bölümde sizi sıkmadan en basit şekilde arayüzü tanıttım bir sonraki bölümde ise il karakterimizi oluşturup hareket kodlarını yazıcaz. Sonraki bölüme kadar kendinize iyi bakın görüşmek üzere.